TRADYCYJNA GRECKA ZUPA FASOLOWA
(FASOLADA)
.


Co to jest Fasolada?
Fasolada jest czasami nazywana „narodowym jedzeniem” Greków, ponieważ jest tak popularna. Jest to prosty przepis, który koncentruje się na fasoli i kilku dodatkowych składnikach dla dodatkowego smaku.
Kluczowymi składnikami greckiej zupy fasolowej jest:

Briam


Briam to jedno z najbardziej popularnych warzywnych dań w Grecji. To klasyczna zapiekanka, w której ziemniaki, bakłażan, cukinia i cebula przyprawione ziołami oraz oliwą przenikają się wzajemnie swoimi smakami i aromatami. Zachęcamy do jej wykonania w lato oraz jesień to najlepszy moment na przyrządzenie Briam. Lista składników oraz sposoby przyrządzenia mogą podlegać niewielkim modyfikacjom. Niektórzy do podstawowego składu dodają jeszcze na przykład paprykę, w niektórych rejonach możecie spotkać się także z wersją bez bakłażanów. Czasami oprócz fety dodajemy jeszcze ser anthotyros (w wersji suchej). Naszym zdaniem fajnie uzupełnia się z fetą i podkręca jeszcze smak warzyw.
Briam
Briam is one of the most popular vegetable dishes in Greece. It is a classic casserole in which potatoes, eggplant, zucchini and onions seasoned with herbs and oil mingle with each other’s flavors and aromas. We encourage you to make it in summer and autumn is the best time to prepare Briam. The list of ingredients and methods of preparation may be subject to slight modifications. Some people still add peppers to the basic composition, for example, and in some areas you may also encounter a version without eggplants. Sometimes, in addition to feta, we also add anthotyros cheese (in the dry version). In our opinion, it complements nicely with feta and turns up the flavor of vegetables even more.

Moussaka


Moussaka to nic innego jak prosta, warstwowa zapiekanka. Sycąca, pyszna, pełna warzyw, ale niestety kaloryczna. Moussaka wywodzi się w kuchni bliskowschodniej. W greckiej wersji, która jest najbardziej popularna, składa się z mięsa mielonego, bakłażanów, pomidorów i sosu beszamelowego.
W innych krajach moussakę przygotowuje się z różnych składników. W kuchni bałkańskiej (w Macedonii, Serbii, Bułgarii, Bośni i Hercegowinie) do przygotowania zapiekanego mięsa wykorzystuje się jagnięcinę, baraninę lub wołowinę. W kuchni arabskiej i rumuńskiej z kolei robi się ją z ziemniaków.
Współczesna wersja zapiekanki znana jest od połowy XX wieku, ale samo danie ma wielowiekową tradycję. W 1950 roku kucharz Nikos Tselementes w książce “Greek Cookery” opublikował przepis na musakę z sosem beszamelowym. Od tej pory Grecy nie wyobrażają sobie tego dania bez dodatku sosu.
Ze źródeł historycznych wynika, że zapiekane mięso z warzywami jadano już w XIII wieku. Dodawano do niego różne warzywa, ale nie bakłażana. Ten przywędrował do kuchni greckiej dopiero na skutek arabskich wpływów.
Składniki:
bakłażany
mięso mielone
cebula
ząbek czosnku
puszka krojonych pomidorów
szklanka startego serca (najlepiej parmezanu)
wino czerwone
łyżka natki pietruszki
łyżka oregano
łyżka cukru
Sos beszamelowy:
mleko
masło
mąka
szczypta gałki muszkatołowej
Przygotowanie:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *